Kitap ve Kahve

Mutluluğun Resmi başlıklı yazıda sizlerle daha önce paylaştığım bir anımda tarif edilen resimde bir elinde okuduğu gazetesi, diğerinde tüttürdüğü piposu, yanındaki masada dumanı tüten kahvesi olduğu halde balkonda oturuyordu. Dışarıda karşı binanın duvarları değil, yeşil ağaçlar ve belki havada kuş sesleri… Bu yazıda ise gazetenin yerine kitap…

Kitaplar bizi alır, başka başka alemlere götürür. Kimseye bir hayat yetmez. Bu nedenle insanlar sinemaya, tiyatroya gider ve hikayeleri, romanları okur.Kendilerine yetmeyen hayatlarına bu eserlerdeki hayatları eklerler. Bu nedenle kitap okumak, bu işe kendini kaptıranlar için vazgeçilmezdir. Hep beraber hayal edelim. Pencere açık, içeri dolan hafif esinti teninize ulaşmadan evvel nazikçe perdeleri dalgalandırıyor. Bir elinde kendinizi kaptırdığınız kitabınız, diğer elinizde kahveniz… Belki tam olarak bir mutluluk resmi değil ama huzur daha nasıl tarif edilebilir ki? Katıksız bir dinginlik.

Kahvenin en iyi katığı kitaptır. Yerine göre gazete ve dergiler de kitabın yerini alabilir ancak, kitapların yeri başkadır. Gazete ve dergiler İstanbul’da bir dondurmacıdan alacağınız, satıcının hakiki Maraş dondurması dediği şeyse, kitap Maraş’ta bulabileceğiniz yanında çoğu kez baklava ile servis edilen, yemesi yoğun kıvamından dolayı zahmetli ancak tadına doyulmaz dondurmadır.

Kitap kokusuna kahve kokusu karışmış bir rayiha ile dolmuş  bir ev kadar huzur hissini başka hangi ev  verebilir ki? İstediğiniz kadar konforlu eşyalarınız olsun. Düz tahta bir bankın sertliğini bile unutturur iyi yazılmış bir kitap. Sayfalar peş peşe devrilirken zamanın nasıl aktığı anlaşılmaz olur.

Kitap okurken kahve içmenin tadı bir başka ancak zaman zaman kendinizi kitaba kaptırıp kahvenizin buz gibi olmasına neden olabilirsiniz. Benim başıma sık sık gelen bu durum, daldırıp aldığım yudum ile bir anda keyifsizliğe dönüşüyor. O yüzden kitap ne kadar sürükleyici olursa olsun, daldırıp kahveyi unutmamaya özen göstermek de gerek.

Bol kahveli ve bol okumalı günler diliyorum kahvekolik dostlarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>